Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, dotyczące Budżetu Obywatelskiego Miasta Mińsk Mazowiecki. Jeśli nie znajdziesz wśród nich informacji, których szukałeś napisz lub zadzwoń. Dane kontaktowe i formularz do zadawania pytań znajdziesz na stronie.
Nie znalazłeś odpowiedzi na Twoje pytanie - napisz lub zadzwoń. Dane kontaktowe znajdziesz na stronie Kontakt
- Czym jest Budżet Obywatelski?
Budżet Obywatelski, zwany również partycypacyjnym, jest demokratycznym procesem, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w gminie w perspektywie kolejnego roku budżetowego. W skrócie oznacza to, że:- mieszkańcy zgłaszają propozycje zadań do budżetu z zakresu: infrastruktury i bezpieczeństwa drogowego, kultury, sportu i rekreacji, zieleni i zadrzewień oraz inne, które następnie są analizowane pod kątem możliwości realizacji;
- propozycje zadań, które pomyślnie przeszły weryfikację poddaje się pod powszechne i bezpośrednie głosowanie.
- Dlaczego warto uczestniczyć w jego tworzeniu?
Budżet Obywatelski to wyjątkowa okazja do rzeczywistego i bezpośredniego współdecydowania o tym, na co zostanie wydana część budżetu miasta. Daje on możliwość zgłaszania i promowania własnych ciekawych pomysłów na rzecz mieszkańców, przyczyniających się do poprawienia funkcjonowania całego miasta i gminy. - Jaka jest wartość zgłaszanego projektu?
Zgłaszany projekt nie może przekroczyć kwoty 150 000 zł. - Jakie projekty mogą być finansowane z Budżetu Obywatelskiego?
W ramach Budżetu Obywatelskiego zgłaszać można projekty inwestycyjne (należy przez to rozumieć zadanie związane z budową, modernizacją lub remontem infrastruktury miejskiej lub zakupem inwestycyjnym) i nieinwestycyjne (należy przez to rozumieć wszystkie zadania niebędące zadaniami inwestycyjnymi, w szczególności związane z działaniami prospołecznymi mającymi na celu podniesienie jakości życia mieszkańców), należące do zadań własnych gminy i możliwe do zrealizowania w trakcie roku 2021. - Kto może zgłaszać projekty do Budżetu Obywatelskiego?
Zgłoszenia projektu do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego może dokonać każdy mieszkaniec Miasta Mińsk Mazowiecki. - Gdzie będzie można pobrać i oddać po wypełnieniu formularz zgłoszenia projektu do Budżetu Obywatelskiego?
Projekt składany jest w formie elektronicznej w systemie elektronicznym. - Co to jest lista poparcia projektu?
Lista poparcia Państwa projektu powinna zostać podpisana przez co najmniej 15 osób, a następnie dołączona do formularza zgłoszeniowego. - Czy w przypadku, gdy mój pomysł zostanie wybrany w głosowaniu, dostanę pieniądze na jego realizację?
Nie. Projekty z budżetu realizuje Miasto. - Czy mogę wskazać realizatora projektu?
Nie można. Realizacja projektu musi być poprzedzona wyborem właściwego trybu przez realizatora czyli Miasto Mińsk Mazowiecki, zgodnie z obowiązkami jakie spoczywają na dysponentach środków publicznych. - Czy można realizować zadania BO w etapach, np. w tym roku opracowanie projektu , a w roku następnym jego wykonanie?
Nie. W ramach Budżetu Obywatelskiego nie mogą być realizowane zadania, które zakładają realizację jedynie ich części, w tym sporządzenia wyłącznie projektu bądź planu przedsięwzięcia lub zabezpieczają środki na wykonanie, bez uwzględnienia kosztów projektu. - Co należy ująć w kosztorysie projektu?
Mieszkaniec zgłaszający projekt podaje szacunkowe koszty brutto zadania z uwzględnieniem wszystkich części składowych projektu. Obowiązkowymi pozycjami w kosztorysie są: koszty opracowania projektu, koszty zakupu oraz montażu materiałów, robocizny itp. Zobacz cennik - W jaki sposób weryfikowane są koszty szacunkowe?
Weryfikacja kosztów szacunkowych złożonego projektu wykonywana będzie przez komórki organizacyjne Urzędu Miasta. - Kto może głosować na projekty?
Prawo udziału w głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego ma każdy mieszkaniec Miasta Mińsk Mazowiecki. - Jak mogę zagłosować?
Głosowanie przeprowadza się przy użyciu elektronicznej karty do głosowania, wygenerowanej z systemu elektronicznego.
Udostępnia się mieszkańcom możliwość oddania głosu w systemie elektronicznym w wyznaczonym punkcie do głosowania mieszczącym się w siedzibie Urzędu Miasta.
Każdy mieszkaniec może oddać jeden głos na jeden projekt. - Czy można uzupełnić formularz po jego odrzuceniu?
Nie. Po ogłoszeniu wyników weryfikacji formularzy, a tym bardziej po głosowaniu nie ma możliwości ingerowania w formularz.
Nie znalazłeś odpowiedzi na Twoje pytanie - napisz lub zadzwoń. Dane kontaktowe znajdziesz na stronie Kontakt