Opis projektu
Na Kocie Zdrowie! Wsparcie opieki nad kotami wolno żyjącymi to projekt, w ramach którego grupa Zwierzaki z Mińska, Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!, chce kompleksowo wesprzeć społecznych opiekunów kotów wolno żyjących z terenu Mińska Mazowieckiego umożliwiając im kastrację oraz chipowanie tych zwierząt, jak też pomóc samym kotom tak by zwierzęta te były zdrowsze, żyły dłużej i lepiej oraz zapewnić kontrolę ich populacji. Przewidziane w projekcie działania będą miały bezpośredni wpływ na ograniczenie liczby kotów bytujących na działkach, cmentarzach, w piwnicach itd., a opiekunowie tych zwierząt otrzymają dodatkowo pomoc w postaci karmy. W ramach projektu zakupione zostaną także 4 profesjonalne klatki-łapki przeznaczone do wyłapywania kotów oraz 18 styropianowych domków na zimę.
Szczegółowo, zadanie składa się z 4 elementów:
1. Zabiegi sterylizacji kotek i kocurów wolno żyjących (ok 80 kotek i ok 30 kocurów), które obejmują: ocenę stanu zdrowia kota przed zabiegiem (w tym dokonanie drobnych zabiegów leczniczych), zabieg sterylizacji kotek (4 dniowy pobyt pooperacyjny dla kotek, zaś 2 dniowy pobyt dla kocurów, z możliwością przedłużenia pobytu ze względów medycznych), podanie antybiotyków o długotrwałym działaniu, użycie szwów rozpuszczalnych. Po zabiegu obligatoryjne podanie środka na odpchlenie oraz odrobaczenie i chipowanie. Transport zwierzęcia do i z lecznicy leżałby po stronie zgłaszającego. W przypadku wyjątkowych trudności z wyłapaniem kota do pomocy zaangażują się przedstawiciele grupy
Oba zadania będą realizowane przez zakłady lecznicze dla zwierząt, z zastrzeżeniem, że zakłady te muszą spełnić określone kryteria, czyli: posiadać odpowiednie zaplecze - co najmniej 5 klatek kenelowych - do przetrzymywania kotów po zabiegu oraz odznaczać się nieposzlakowaną opinią.
2. Zakup 4 klatek-łapek. Program obejmuje zakup 4 klatek-łapek, które umożliwią realizację projektu. Na wniosek mieszkańca, który będzie chciał wyłapać i poddać zabiegowi kota wolno żyjącego grupa Zwierzaki z Mińska udostępni mu klatkę – łapkę. W przypadku wyjątkowych trudności z wyłapaniem kota do pomocy zaangażują się przedstawiciele grupy.
3. Zakup 18 styropianowych domków. Ze względu na coraz trudniejsze warunki atmosferyczne, jakie towarzyszą nam zimą, program obejmuje zakup 18 ocieplanych domków dla kotów. Domki zostaną rozlokowane na terenie miasta w miejscach wskazanych przez karmicieli jako siedliska kotów wolno żyjących. Jest to rozwiązanie, które pomaga zwierzętom przetrwać mrozy i stanowi bezpieczne schronienie. Grupa Zwierzaki z Mińska co roku stara się w ramach możliwości udostępniać kotom kilka do kilkunastu tego typu schronień, jednak ze względów finansowych nie jest to skala pomocy adekwatna do potrzeb.
4. Wsparcie dla Mińskich Społecznych Opiekunów Kotów (30 osób) – 1800 kg karmy dla kotów wolno żyjących. W ramach programu planujemy jednorazowe wsparcie dla 30 Mińskich Społecznych Opiekunów Kotów w postaci 30 kg karmy suchej na jednego opiekuna oraz 30 kg karmy mokrej na jednego opiekuna. Karma byłaby rozdysponowana na wiosnę, kiedy nie jest realizowane żadne wsparcie w tym zakresie. Będzie to kolejny rodzaj wsparcia dla mińszczan, którzy społecznie opiekują się kotami przez cały rok, niejednokrotnie, na początku roku, finansują karmę z własnych środków. Ponieważ są to osoby głównie starsze, na emeryturze, ich możliwości finansowe są mocno ograniczone. Zakup karmy odciąży ich nadwyrężone seniorskie budżety.
Uzasadnienie
Na terenie miasta Mińsk Mazowiecki bytuje bardzo wiele kotów, z czego większość to koty wolno żyjące. Wiele osób obejmuje te koty opieką, żeby wesprzeć ich działania oraz same zwierzęta konieczne jest wdrożenie dodatkowego projektu. W Mińsku Mazowieckim od kilku lat uchwalany jest program zapobiegania bezdomności, który realizowany jest między innymi poprzez umożliwienie kastracji kotów wolno żyjących oraz zakup karmy dla Mińskich Społecznych Opiekunów Kotów. Jest to jednak pomoc niewystarczająca jeśli chodzi o skuteczne ograniczenie populacji kotów wolno żyjących i zapewnienie odpowiedniego dostępu do pokarmu. Tylko nieprzerwana, systematyczna i stała możliwość poddawania kotów zabiegom kastracji może realnie wpłynąć na zmniejszenie skali problemu. Chcemy umożliwić Mińskim Społecznym Opiekunom Kotów dostęp do zabiegów kastracji/sterylizacji kotów wolno żyjących przez cały rok. Jednocześnie wykonywanie zabiegów pozwoli na poprawienie zdrowia kotów i podniesienie poziomu ogólnego dobrostanu. Ponieważ większa część populacji kotów wolno żyjących bytuje na terenach otwartych typu ogródki działkowe, pustostany, osiedla chcemy zapewnić im możliwość schronienia, przede wszystkim na okres jesieni, zimy i wiosny. Koty chętnie z nich korzystają, a możliwość schowania się w takie budce pozytywnie wpływa na ich kondycję i zdrowie. Aby karmiciele w skuteczny i bezpieczny sposób, mogli łapać koty na zabiegi kastracji niezbędne jest zakupienie specjalnych klatek – łapek. Klatki te są produkowane właśnie z myślą o kotach wolno żyjących – mają odpowiednie wymiary i zabezpieczenia. Pozwalają w zupełnie bezkontaktowy, bezpieczny i humanitarny sposób złapać kota wolno żyjącego i dostarczyć do przychodni weterynaryjnej. Zakup 4 klatek – łapek ułatwi Mińskim Społecznym Karmicielom Kotów sprawowanie opieki nad wolno żyjącymi kotami, a jednocześnie zabezpieczy karmiciela.